Lucidis, katarakt ameliyatı sonrası görüşün düzeltilmesini sağlayan Halkasız Premium EDOF göz içi lensidir. İsviçre’ de geliştirilmekte ve üretilmektedir. Lucidis, Instant Focus olarak adlandırılan EDOF (Genişletilmiş Fokus Derinliği) teknolojisini refraktif yüzeyler ile kusursuz olarak birleştirerek her mesafede (yakın, orta, uzak ve ara mesafelerde) kesintisiz net görüşün oluşmasını sağlar.

 

 

Devrim niteliğindeki EDOF (Genişletilmiş Fokus Derinliği) teknolojisi ile hastaların odaklanma mesafeleri yakından uzağa kadar genişler, hiçbir difraktif yüzeyin olmaması sayesinde minimize edilmiş ışık kaybı ve disfotopsi ile maksimum hasta memnuniyeti sağlanır. Lens implantasyonu sonrası optimum santralizasyon ve gerekli olan stabilizasyonu sağlamak için inovatif “Close Loop” haptik dizaynı kullanılmıştır.

 

 

Instant Focus, doğal lensin akomodatif özelliğinin yerini alabilmek için dizayn edilmiş benzersiz patentli bir teknolojidir. Bu teknoloji maksimum ışık yoğunluğu ve sabit optik çözünürlük kullanarak arttırılmış odak derinliği sağlar. Maksimum ışık yoğunluğu, lensin merkezindeki asiferik parçada üretilen konstraktif ışık dalgalarının girişiminden toplanır.

 

Sonuçta elde edilen ışın demetine Pseudo Nondiffracting Beam (PNDB) denilmektedir. Kesişen ışınlar odak noktasından sonra saçılmaya başlarken, PNDB belirli bir mesafeden sonra dağılmaktadır. Lucidis için PNDB, kesintisiz olarak devam eden yakın orta ve uzak mesafe için hesaplanmıştır.